Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Najnowsza publikacja w kwartalniku „Człowiek i Dokumenty” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Najnowsza publikacja w kwartalniku „Człowiek i Dokumenty”

Mariusz Makara
08.08.2022

Paszporty świata – Ukraina znaczy wolność

W 56 numerze kwartalnika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. „Człowiek i dokumenty”, ppłk SG Monika Krucińska z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie prezentuje budowę, zabezpieczenia oraz symbole narodowe zawarte na kartach paszportu Ukrainy. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z publikacją oraz innymi ciekawymi artykułami, zamieszczonymi na łamach kwartalnika.

Od niespełna pół roku, Polska stała się jedynym domem dla wielu obywateli Ukrainy. Uciekający przed rosyjską agresją obywatele Ukrainy pozostawili w swojej ojczyźnie cały dotychczasowy świat. Przekraczając granicę nie zawsze posiadają przy sobie paszporty. Czasem są to inne dokumenty pozwalające ustalić tożsamość, czasem szczątki czegoś co mogło być dokumentem. Dokonując analizy paszportu Ukrainy spróbujmy odnaleźć najważniejsze wartości narodowe, być może to pozwoli nam lepiej poznać naszych sąsiadów.

Wydawane od stycznia 2015 roku biometryczne paszporty ukraińskie: zwykłe, dyplomatyczne i służbowe, posiadają zbieżną budowę i te same funkcje bezpieczeństwa. Dokumenty zasadniczo odróżnia kolor okładki, który dla e-paszportów i paszportów jest niebieski, czarny dla e-paszportów służbowych, a dla e-paszportów dyplomatycznych – zielony.

Ukraiński paszport jest atrakcyjny pod względem budowy,  wyróżnionych znaków i symboli narodowych. Jako wizytówka kraju, wyraża dumę i patriotyzm obywateli. W zawartych znakach nawiązuje do historii narodu, tradycji i zwyczajów. Dokument posiada spójny system zabezpieczeń zastosowanych na wszystkich poziomach produkcji. Poszczególne komponenty paszportu wykazują się solidnością i precyzją wykonania. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście ochrona danych właściciela w tym wprowadzenie danych biometrycznych.

Publikacja dostępna jest na stronie https://www.pwpw.pl/Czlowiek_i_dokumenty, oraz w e-bibliotece COSSG http://ebibliotekacossg.strazgraniczna.pl:8083/

do góry