Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Trening jazdy motocyklem lekkim - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Trening jazdy motocyklem lekkim

Ewelina Świtała
17.06.2022

Wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie „Trening jazdy motocyklem lekkim – dla osób posiadających prawo jazdy kat. B”.

Od 30 maja do 3 czerwca pod okiem instruktorów: st. chor. szt. SG Marcina Sekuły, ppor. Pawła Baszewskiego, chor.SG Marcina Mordaki oraz mł. chor. SG Łukasza Surowca, funkcjonariusze Straży Granicznej mogli doskonalić swoje umiejętności w obsłudze i poruszaniu się motocyklami lekkimi. Adresatami kursu były osoby uprawnione do kierowania motocyklem lekkim, lecz bez doświadczeń związanych z jazdą jednośladem, czyli takie które posiadają prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat. Osoby te mogą poruszać się motocyklem lekkim o pojemności silnika 125 cm3, mocy nie przekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie przekraczającym 0,1 kW/kg.

Technika kierowania motocyklem, wymaga wypracowania u kierowcy wielu automatyzmów, które pozwalają na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia i bezpieczne poruszanie się po drogach. Dlatego podczas poszczególnych etapów szkolenia słuchacze mogli opanować m.in.: obsługę motocykla, ruszanie, przyspieszanie i zmianę biegów, hamowanie awaryjne, podjazdy i zjazdy z wzniesień, zachowanie motocykla podczas jazdy po drogach o różnorodnych nawierzchniach, w tym: asfaltowych, betonowych, żwirowych, brukowych, piaszczystych, błotnistych, trawiastych, na muldach, korzeniach i kamieniach.

Uczestnicy kursu wysoko ocenili możliwość treningu w rozmaitych warunkach drogowych, a także otrzymane wskazówki techniki jazdy, które w połączeniu z właściwościami terenowymi motocykli przydadzą się w codziennej służbie.

 

do góry