Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie Trening jazdy motocyklem lekkim – dla osób posiadających prawo jazdy kat. B - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Trening jazdy motocyklem lekkim – dla osób posiadających prawo jazdy kat. B

Agnieszka Zarębska
07.07.2020

W dniach od 29 czerwca do 3 lipca 2020 r. instruktorzy Zespołu Zabezpieczenia Technicznego Zakładu Kompetencji Logistycznych i Kierowniczych: st. chor. szt. SG Marcin Sekuła, chor. SG Marcin Mordaka i ppor. SG Paweł Baszewski przeprowadzili pierwszą w tym roku edycję kursu doskonalącego pt. „Trening jazdy motocyklem lekkim – dla osób posiadających prawo jazdy kat. B”.

W kursie wzięło udział 6 funkcjonariuszy z Morskiego, Nadbużańskiego i Podlaskiego Oddziału SG. Adresatami kursu są osoby uprawnione do kierowania motocyklem lekkim, lecz bez doświadczeń związanych z jazdą jednośladem, posiadające prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat. Osoby te mogą poruszać się motocyklem lekkim o pojemności silnika 125 cm3, mocy nie przekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie przekraczającym 0,1 kW/kg. Instruktorzy wskazali jaką pozycję należy przyjąć za kierownicą, żeby łatwiej było zapanować nad motocyklem. Uczyli jak hamować, skręcać i zmieniać biegi, żeby robić to zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi jednośladu, dzięki czemu będzie on przewidywalny i łatwiejszy do opanowania. Słuchacze mogli doświadczyć jakie efekty daje poznanie zasad fizyki rządzącej jednośladami w połączeniu z umiejętnościami świadomego kierowcy, zachowania motocykla na różnych nawierzchniach drogowych oraz w różnych warunkach pogodowych. Było to szczególnie cenne dla tych, którzy pierwszy raz mieli okazję samodzielnie jeździć motocyklem. Uczestnicy kursu wysoko ocenili możliwość treningu w rozmaitych warunkach drogowych, a także otrzymane wskazówki techniki jazdy, które w połączeniu z właściwościami terenowymi motocykli przydadzą się w codziennej służbie.

do góry