Straż Graniczna Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie 48. Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

48. Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic

Agnieszka Zarębska
27.06.2019

W dniach od 16 do 22 czerwca 2019 r. na terenie Pogórza Rożnowskiego odbył się 48. Ogólnopolski Rajd Górski Szlakami Obrońców Granic, Pogórze Rożnowskie 2019. W zmaganiach drużyn zgłoszonych do udziału w rajdzie uczestniczyła również drużyna "SÓWKI" z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

"SÓWKI" z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej zdobyły Puchar Prezesa Związku Emerytów i Rencistów SG uzyskując 66,8 punktów w klasyfikacji ogólnej. Zwycięzcą Rajdu została drużyna Fregata 2000 z Morskiego Oddziału Straży Granicznej z wynikiem 94 punktów. Przewodniczącym Komitetu Honorowego Rajdu był  Minister Spraw Wewnętrznych, a Komendant Główny Straży Granicznej obok Komendanta Głównego Policji, Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy SG oraz innych znamienitych osób zasiadali w Komitecie Honorowym.

Cele Rajdu to między innymi:

  • uczczenie pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy poległych w ochronie granic państwowych Polski,
  • propagowanie zasad bezpieczeństwa w górskiej turystyce kwalifikowanej oraz rowerowym ruchu turystycznym,
  • promocja aktywnego rodzinnego wypoczynku kompensującego stres związany ze służbą,
  • aktywizacja i integracja funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego oraz środowisk cywilnych, w tym emerytów i rencistów formacji mundurowych oraz ich rodzin.

W Rajdzie uczestniczyły 232 osoby z Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Straży Pożarnej, z których utworzono 16 drużyn pieszych i 3 drużyny rowerowe.Trasy tegorocznego rajdu zostały wytyczone na Pogórzu Rożnowskim i Ciężkowickim, atrakcyjnym, choć mało znanym regionie naszego kraju, z barwną historią sięgającą czasów Zawiszy Czarnego oraz tragicznych wydarzeń dwóch Wojen Światowych. Bazą Rajdu był Dom Wczasowy "Stalownik" w Bartkowej-Posadowej, położony w sąsiedztwie Jeziora Rożnowskiego, którego woda dawała wytchnienie po trudach wędrówek i pozwalała zregenerować siły na kolejny dzień zmagań Rajdowych. Pomimo wyczerpania, otartych stóp "Sówki" wróciły uśmiechnięte z mocnym postanowieniem powrotu na górskie szlaki za rok i ambitnym planem zdobycia jeszcze większej ilości punktów.

do góry